A Rákosmenti Százszorszép Óvodások illemtana

(pedagógusokat és szülőket segítő gyűjtemény)

Arra törekszünk, hogy az alábbi normákat, viselkedési mintákat az óvodás kor végére a hozzánk járó gyermekek elsajátítsák.

·        Köszönés: Csókolom! Szervusztok gyerekek! Jó reggelt/Jó napot kívánok!

·        Kérdezés: Légy szíves/Kérlek mondd meg!

·        Beszélgetésbe kapcsolódás: Mondhatok valamit? Szeretnék mondani valamit!

·        Hagyom a másik embert beszélgetni, hogy befejezze a mondanivalóját /megérintem a karját, ezzel jelezve számára, hogy közlendőm van,/ ha felveszi a szemkontaktust, utána szólalok meg.

·        A másik ember mondanivalójába vészhelyzet esetén vágok bele.

·        Kérés: Kérlek szépen! Köszönöm szépen, nem kérem!

·        Segítségkérés: Segíts, kérlek! Légy szíves!

·        Az asztalnál étkezéskor csendesen beszélgetek. Nem játszok az ennivalóval és az ételt nem dobálom.

·        Nem bántom a társaimat és nem használok csúnya szavakat.

·        Óvom, megbecsülöm társaim alkotásait, játékait, építményeit.

·        Vitás kérdésekben először igyekszem  egymás közt megbeszélni a helyzetet. Ha szükséges, felnőtthöz fordulok segítségért.

·        Megvárom míg a soron következő befejezi tevékenységét. Kérés után rövid időn belül átadom az eszközt.

·        Társasjáték során betartom az előre megbeszélt és elfogadott szabályokat.

·        Ha véletlenül egy felnőttnek , gyereknek nekimegyek, elnézést kérek.

·        Segítőkész vagyok az arra rászorulókkal.

Környezetünket óvó-védő szabályok, amiket tanítunk:

·        Óvatosan közeledem állatokhoz és a növényekhez. Vigyázok élőhelyükre.

·        A hulladékot a megfelelő helyre, szelektíven válogatom.

·        Sétán, kiránduláson a hulladékot a hátizsákba gyűjtöm.

·        A természetben ,,nyitott füllel” járok, halkan beszélgetek, hogy ne zavarjam a körülvevő élővilágot.

·        A természetből csak azokat a ,,kincseket” hozzuk el, amit a természet elengedett.

·        Bogarakat, rovarokat bogárbefogón át, nagyítóval megszemléljük, majd ugyanott ahol befogtuk, ott engedjük el.